27ulica.pl

-uliczne wiadomości-

Fiat 125p

W okresie zimnej wojny w Polsce produkowano tylko kilka modeli samochodów, co jak na specyfikę tamtego okresu i tak było sporym osiągnięciem. Jednym z tych modeli był Fiat 125p.

1965 roku postanowiono rozpocząć produkcję nowego modelu samochodu, który miał zastąpić przestarzałą już wówczas Warszawę. Postanowiono skorzystać z obcej, a konkretnie włoskiej licencji, żeby w ten sposób zmodernizować przy okazji krajowe zakłady produkcyjne.

Zdecydowano się na podpisanie umowy z FIAT-em. Fiat 125p był produkowany w Polsce aż do 1991 roku, chociaż wcześniej, w latach osiemdziesiątych, wygasła umowa licencyjna z FIAT-em.

stworzyliśmy sklep regmot z myślą o ludziach Zobacz jakie analizatory spalin silnikowych mamy w ofercie

Musiano wówczas zmienić nazwę pojazdu na FSO 125p. Na przestrzeni lat wprowadzono kolejne innowacje do tego włosko-polskiego auta.

Co ciekawe, powstał nawet prototyp jego sportowej wersji, jednak ze względów ekonomicznych nie zdecydowano się go wprowadzić do produkcji. Na przestrzeni lat w Polsce wyprodukowano łącznie 1445699 Fiatów 125p (łącznie z tymi produkowanymi już pod inną nazwą).