27ulica.pl

-uliczne wiadomości-

Jakie rzeczy zawrzeć w umowie z deweloperem?

Szukając mieszkania bardzo często słyszymy, że to najważniejsza inwestycja w całym naszym życiu. Trudno się jednak z tym stwierdzeniem nie zgodzić – wszak bardzo często kupione przez nas mieszkanie służy nam przez dziesiątki lata, a niekiedy jest przekazywane do użytku także kolejnym pokoleniom.

Niezwykle istotne jest więc, aby kupić mieszkanie spełniające nasze wszystkie oczekiwania i po drodze nie wpaść w żadne kłopoty. Głównie dlatego ważne jest przez cały ten proces przejść ze zdrowym rozsądkiem i w zasadzie na każdym etapie pozostać czujnym.

Dotyczy to także tych początkowych etapów takich jak między innymi szukanie ofert czy też podpisywanie umowy z deweloperem, co często określane jest jako pierwszy poważny krok w stronę własnego mieszkania. Na całe szczęście, prawo w takiej sytuacji obejmuje nas sporą ochroną, ale to nie oznacza, że przy podpisywaniu takiej umowy możemy być lekkomyślni – wręcz przeciwnie, należy przyjrzeć się wszystkim zapisom, rozwiązać wszystkie wątpliwości i samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Podpisujemy umowę z deweloperem

Najpierw dochodzi do podpisu umowy rezerwacyjnej, natomiast w dalszej kolejności zapewne podpisywać będziemy umowę przedwstępną. To na jej podstawie podpiszemy ostateczny dokument, a więc tak zwaną umowę przyrzeczoną – to bowiem właśnie w niej znajdą się zapisy między innymi o ustanowieniu własności lokalu oraz przeniesieniu tejże własności na nabywcę.

Są to najprawdopodobniej dwa najważniejsze zapisy, choć oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na przykład na warunki odstąpienia od umowy lub występowanie w dokumencie klauzuli niedozwolonych. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie jesteśmy oszukiwani i wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Nie każdy zna się jednak na prawie budowlanym, dlatego też być może warto jest się zwrócić o pomoc do prawnika.