27ulica.pl

-uliczne wiadomości-

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

W momencie gdy jesteśmy zdecydowani na zakup nieruchomości należy dokładnie sprawdzić jej stan prawny pod kątem tego czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, kredytem czy w jakikolwiek inny sposób. Ten krok jest niezwykle istotny, gdyż w przeciwnym razie może okazać się nawet, że kupiliśmy mieszkanie z lokatorami, których nie możemy się pozbyć zgodnie z obowiązującym prawem.

Dlatego przed kupnem jakiejkolwiek nieruchomości należy sprawdzić stan księgi wieczystej i wszystkie wpisy w niej dokonane. Na rynku pierwotnym praktycznie nie ma z tą kwestią problemów, ponieważ poprzednim właścicielem jest deweloper.

Mieszkania z rynku wtórnego niejednokrotnie posiadają także inne wady, a zwłaszcza te związane z ich stanem technicznym. W najlepszym wypadku kupując mieszkanie z tego rynku będziemy musieli je od podstaw wyremontować, a to wiąże się z dużym nakładem finansowym, a także jest czasochłonne.

Gorzej będzie w sytuacji, gdy cały budynek, w którym mieści się nasza nieruchomość, będzie wymagał remontu. Wówczas jesteśmy zdani na administrację i decyzję wspólnoty mieszkaniowej. A zarządzanie wspólnotami poznań można powierzyć profesjonalnej firmie.  Niemniej jeśli mamy zaprzyjaźnioną ekipę remontową lub sami jesteśmy w stanie taki remont przeprowadzić to mieszkanie z rynku wtórnego może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem dla naszego portfela niż zakup nieruchomości od dewelopera. Trzeba jednak dodać, iż o wiele łatwiej sprawdzić jakość użytych materiałów budowlanych, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera niż gdy kupujemy je na rynku wtórnych i nie wiemy z jakich dokładnie materiałów zostało ono zbudowane.