27ulica.pl

-uliczne wiadomości-

Prawidłowe przygotowanie się do jazdy

Przygotowanie do jazdy to ważny element, którego nie należy pomijać przed wyruszeniem. Co więcej, z ust egzaminatora, na pewno padnie polecenie – „Proszę przygotować się do jazdy”. Co to oznacza? Kierowca powinien prawidłowo ustawić sobie fotel, dzięki któremu będzie miał możliwość obserwować drogę oraz będzie czuł się komfortowo przez całą podróż.

Można regulować dolną cześć fotela, przysuwając ją lub odsuwając oraz górną, czyli oparcie. Ważne jest, aby swobodnie dosięgać nogami do pedałów, a rękoma do kierownicy. W niektórych samochodach jest także możliwość pompowania fotela czy podnoszenia go, co jest bardzo przydatne u osób niskich.

Istotne jest także prawidłowe ustawienie zagłówka, ponieważ chroni on głowę oraz szyję kierowcy podczas zderzenia. Jego górna krawędź powinna znajdować się na tej samej wysokości, co czubek naszej głowy. Kolejną czynnością, o której absolutnie nie można zapomnieć jest ustawienie lusterek.

Regulując lusterka zewnętrzne należy pamiętać, że powinien się w nich odbijać niewielki fragment boku samochodu oraz przestrzeń za pojazdem. Nie mogą być opuszczone za nisko ani zbyt mocno podniesione. W prawidłowo ustawionym lusterku powinno być widać jak największy obszar tylnej szyby.

Następnie należy zapiąć pasy, sprawdzić czy drzwi są zamknięte i można ruszać.